AKBULUT, TÜRKİYE- AVUSTRALYA DOSTLUK GRUBU GÖRÜŞMESİ

TÜRKİYE- AVUSTRALYA DOSTLUK GRUBU BAŞKANI TEVFİK ZİYAEDDİN AKBULUT AVUSTRALYA-TÜRKİYE PARLAMENTOLARARASI DOSTLUK GRUBU BAŞKANI MARİA VAMVAKİNOU VE BERABERİNDEKİ PARLAMENTO HEYETİ İLE GÖRÜŞTÜ.

Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve Tekirdağ Ak Parti Milletvekili aynı zamanda Türkiye Avustralya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı T.Ziyaeddin AKBULUT, Avustralya-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Maria VAMVAKİNOU ve beraberindeki Parlamento Heyeti ile TBMM A Blok VİP Salonunda görüştü.

Türkiye Avustralya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı T.Ziyaeddin AKBULUTSizleri Türkiye’de, Gelibolu’da İstanbul’da ve nihayet Başkentimiz Ankara’da görmekten Ben ve Türkiye – Avustralya Dostluk Grubu Üyesi arkadaşlarımla beraber mutluluk duyuyoruz. Hepinize  Ülkemize hoş geldiniz diyorum” dedi.

Sayın AKBULUT görüşmede yaptığı konuşmada iki ülke arasında ikili ilişkilerin çok yönlü olarak geliştirilmesinde üst düzey ziyaretlerin büyük rolü bulunduğuna vurgu yaparak “2015’e giden süreçte işbirliğimizi artırmalı ve karşılıklı temasları sıklaştırmalıyız. Özellikle ülkelerimiz arasındaki ticaret hacminin artırılması bu bağlamda önem arz etmektedir. ”dedi.

Çanakkale ve Gelibolu ruhundan ve oradaki duygu yoğunluğundan etkilenildiğini ifade eden sayın AKBULUT, “Ülkelerimiz arasında Çanakkale Kara Savaşlarının acı tecrübeleriyle başlayan ancak zaman içinde dostluğa dönüşen emsalsiz ilişkiler mevcuttur. İlişkilerimizi acıdan dostluğa dönüştüren bu ruhu korumalıyız. ”dedi.

Konuk Heyet Başkanı Maria VAMVAKİNOU, Avustralya’daki en büyük Türk komitesini kendisinin temsil ettiğini söyleyerek, uzun süredir Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmeyi arzu ettiklerini, bu ziyareti gerçekleştiriyor olmaktan ve Türk misafirperverliğinden derin mutluluk duyduklarını ifade etti.

Çok samimi ortamda gerçekleşen toplantının ardından Sayın AKBULUT Konuk heyet başkanı Maria VAMVAKİNOU’ya porselen vazo hediye etti.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>