Akbulut, Endonezya Parlamenter Heyetiyle Görüştü

Türkiye-Endonezya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili T. Ziyaeddin Akbulut, Endonezya Temsilciler Meclisi üyeleri ile TBMM’de görüştü.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili ve Akdeniz Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı T.Ziyaeddin AKBULUT, Ülkemizde incelemeler yapmak üzere Endonezya Temsilciler Meclisi Milletvekili ve 8 No’lu Komite Başkanı H.Gondo Radityo GAMBİRO başkanlığında Türkiye’ye gelen Endonezya Temsilciler Heyeti ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmeyi Türkiye-Endonezya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili olarak gerçekleştiren Sayın AKBULUT’un yanısıra Dostluk Grubu üyesi AK Parti, CHP ve MHP’li milletvekilleri de hazır bulundu.

Görüşmede sayın AKBULUT, 9 yıl İçişleri Komisyonu Başkanlığı yaptığını hatırlatarak, bu süreçte, Endonezya’dan iki kez heyet geldiğini, İçişleri Komisyonu Başkanı olarak kendilerini ağırladığını ifade etti. Endonezya ile Türkiye’nin kardeş ülkeler olduğunu söyleyen sayın Akbulut, “Endonezya’da yaşayan insanları sevmeyen yoktur. Kardeş iki ülkeyiz. Türkiye ve Endonezya gerçekten samimi kardeştir. Bunu en samimi duygularımla söylüyorum. Endonezya’yı sadece dost ve kardeş bir ülke olarak değil, bölgesel ve küresel refahın, istikrar ve barışın gelişimine katkı yapabilecek önemli bir ortak olarak görüyor ve son dönemde siyasi ve ekonomik alanda kaydettiği gelişmeleri yakından ve takdirle izliyoruz” dedi.

Van’da gerçekleşen deprem sonrasında Endonezya’nın Türkiye’ye göndermiş olduğu yardım için de teşekkür eden sayın Akbulut, “Endonezya bir milyon dolar yardım yaptı. Sizin şahsınızda Endonezya halkına da teşekkür ediyorum. Sizleri Türkiye’de görmekten, ağırlamaktan çok memnun olduğumu ifade ediyorum. İnşallah buradan çok güzel duygularla ülkenize döneceksiniz.” diye konuştu.

Endonezya Parlamentosunda çıkarmayı düşündükleri Hac kanunu çalışmalarını yürüten özel komitenin Başkanı H.Gondo Radityo GAMBİRO ve beraberindeki konuk heyet; Ülkemizdeki Hac Organizasyonu ve TBMM’de bu konuda yapılan çalışmalar hakkında bilgi almak üzere ziyareti gerçekleştirdiklerini ifade ettiler.

Görüşme sonrasında Sayın AKBULUT, Endonezya’dan gelen Konuk Heyet Başkanına TBMM’yi temsilen porselen tabak hediye etti.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>