Akbulut, 7 Şubat günü TBMM Genel kurulunda konuşma yaptı

Konuşmanın tam metni:

“Sayın Başkan, saygıdeğer milletvekilleri; hepinizi, sözlerime başlarken sevgiyle ve saygıyla selamlıyorum.

Hepinizin bildiği gibi, dünyadaki ekonomik kriz, 2007 ve 2008’li yıllardan bu yana devam etmektedir. Türkiye, bu krize rağmen, ekonomik istikrarını koruyor. Geçen yıl, 134 milyar dolar ihracat ile cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı. 2011 yılının son üççeyreğinde ise ekonomik büyümede dünya 1’incisi ve dünya 2’ncisi olduk.

Geçen hafta, ünlü bir iş adamımız ekonomiyle ilgili bir değerlendirme yaptı, çoklarınız da okumuşsunuzdur. Diyor ki bu iş adamımız: “Etraf yangın yeri ama Türkiye çölde vaha gibi. Bunda Hükûmetin önemli ve doğru kararlar almasının etkisi büyüktür.” Ben de katılıyorum. Bu kriz nedeniyle -hepiniz biliyorsunuz- Yunanistan, İspanya, İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinde neler yaşandığını hepimiz izliyoruz. Bugünlerde mutlaka yurt dışına çıkanlarınız vardır ve çeşitli resmî toplantılara katılıyorsunuz. Ülkemizin ekonomik durumundan söz edildiğinde nasıl gıpta ile bakıldığını, itibarımızın nasıl çok yükseldiğini müşahede etmekteyiz.

 

Geçen hafta başında görevli olduğum Akdeniz Parlamenter Asamblesinin Ürdün’ün başkenti Amman’da bir toplantısı vardı. Bu toplantının gündeminde Akdeniz ülkelerindeki işsizlik sorunuyla ilgili çözüm önerileri yer alıyordu. Ben de söz alarak 2009 Şubat ayında yüzde 16,1’ler seviyesine çıkan işsizlik oranımızın alınan önlemlerle 2011 yılı Ekim, Kasım aylarında yüzde 9,1 seviyelerine nasıl gerilediğinden söz ettim. Toplantıya katılan başta Asamble Başkanı Doktor Fayez Al-Tarawneh -bu Amman’ın eski başbakanlarından- olmak üzere diğer ülke temsilcileri, -İtalya, Portekiz, Fransa’da bunların içerisinde vardı- ülkemiz ekonomisi hakkında çok olumlu ifadelerde bulundular, ekonomideki bu tecrübelerimizin diğer ülkelere de örnek ve model olması önerilerini yaptılar ve bundan sonraki toplantılarda mutlaka Türkiye’den ekonomiden sorumlu bir bakanın da katılmasının iyi olacağını ifade ettiler. Ülkemize gösterilen bu ilgi ve itibar herkes gibi beni de çok duygulandırdı, ülkemizin değerini, kıymetini yurt dışından daha iyi görebilme fırsatını yakaladım. Kuşkusuz yurt dışına çıkan, oralarda toplantılara katılan, halkı dinleyen her arkadaşım da bu tür olumlu yorumları paylaşacaktır.

Ekonomimizin dünya krizine rağmen bu başarılı, istikrarlı, korunaklı sürecinde aldıkları önlemlerle gayretlerini esirgemeyen başta Sayın Başbakanımız olmak üzere ekonomiden sorumlu sayın bakanlara ve tüm Hükûmet yetkililerine huzurlarınızda teşekkür ediyor, hepinize sevgiler saygılar sunuyorum.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>